Program VědaFestu 2024

19. června 2024 od 8.30 do 19.00 hodin

Přehled vystavovatelů

Dům dětí a mládeže hl. m. Prahy

Dveře Domu dětí a mládeže hl. m. Prahy se poprvé otevřely již v roce 1950 a vznikl mezi prvními v tehdejším Československu. Jeho zřizovatelem bylo prakticky po celou jeho historii hlavní město Praha. Jsme největší volnočasové zařízení v České republice. Pro všechny věkové kategorie nabízíme přes 500 kroužků, ateliérů, kurzů a oddílů. Zaměřením pravidelných činností uspokojíme i ty nejnáročnější!

www.ddmpraha.cz

DDM hl. m. Prahy – Stanice přírodovědců
Stanice přírodovědců je jedním ze středisek DDM hl. m. Prahy. Nabízíme především přírodovědně zaměřené kroužky, akce pro veřejnost, tábory a vzdělávací programy. Konají se u nás krajská kola odborných olympiád (chemická, zeměpisná a biologická). Najdete nás na Smíchově, kde máme v zahradě výběhy se zvířaty a skleník s tropickým teráriem. V letošním roce slavíme 70 let.

ddmpraha.cz/stanice-prirodovedcu

Chemie vlastníma rukama
Připravili jsme tajné písmo, vůně i pachy, zapalování vodou, hady, sopku a řadu dalších efektů, Využijte příležitosti a zeptejte se chemiků na naše kroužky. Velké množství pokusů si pak můžete vyzkoušet v našich laboratořích vlastníma rukama. Poznáte, které chemické prvky stály už u kořenů vědy a které vědci objevili až později…

Zkameněliny a prvky v minerálech
Vytvořte si nás repliku prvohorního trilobita či druhohorního amonita. Napadlo vás, že i obyčejné tuhnutí sádry je chemická reakce? Dále si můžete prohlédnout vzorky minerálů a zjistit, které chemické prvky obsahují.

DDM hl. m. Prahy – Parádní věda
Projekt Parádní vědy, podporovaný MŠMT, je součástí Centra podpory nadání DDM hl. m. Prahy. Víkendové workshopy jsou určeny dětem od 11 let, které mají zájem o bádání napříč vědeckým světem. Bádejte s odborníky a vědeckými pracovníky, v té nejlepší společnosti s Parádní vědou.

ddmpraha.cz/centrum-podpory-nadani

Paměť
Jak funguje lidská paměť během učení? Lze paměť vytrénovat k rekordním výsledkům? Přijďte svou paměť otestovat, potrénovat a naučit se pár triků, jak lépe využít svou paměť k učení. Užijte si tipy, triky, hry a kvízy s Parádní vědou!

DDM hl. m. Prahy – Stadion mládeže
Stadion mládeže je jedním ze sedmi středisek Domu dětí a mládeže hl. m. Prahy, které se věnuje kroužkům, táborům a akcím se sportovní tematikou. Především nabízí kroužky atletiky, florbalu, softballu, volejbalu a stolního tenisu. Ale i mnoho dalších pohybových aktivit.

www.stadionmladeze.cz

Věda ve sportu
Jakou rychlostí hodíš míč? Kolikrát se za hozenou vzdálenost míč otočí? Padá, stoupá, zatáčí? Na všechny tyto otázky a spoustu dalších odpovíme pomocí technologické vychytávky Rapsodo.

Dům dětí a mládeže hl. m. Prahy – Stanice techniků
Stanice techniků je jedno ze sedmi středisek Domu dětí a mládeže hl. m. Prahy. Je to jedinečné místo, které má nepostradatelný význam pro volný čas dětí a mládeže. Svým technickým zázemím a uměleckým potenciálem zdaleka přesahuje hranice Prahy. Vedle mnohaleté tradice modelářských oborů se v posledních letech rozvíjí i další technické a vědecké oblasti formou moderních vzdělávacích metod. Technika je na Stanici v symbióze s uměním.

ddmpraha.cz/stanice-techniku

LEGO robotika
Že LEGO není jen hračka se dozvíš v naší pokusné zóně “LEGO robotika“. Díky Legu pronikneš do tajů mechaniky, konstrukce strojů, principů mechanismů a senzorů, elektroniky a především robotiky.

Pracuj, testuj, vyzkoušej!
Jak funguje CO2 laser? Nejen to se dozvíš od našeho skvělého lektora „Edisona“. Co vše dokáže takovýto funkční laser přeříznout si můžeš sám vyzkoušet. Čekají na tebe i další zajímavé a výbušné pokusy.

Kdo si hraje, nezlobí
Velká dřevěná modulová stavebnice…postavit je možné na co si vzpomeneš! Nenech si svou fantazii, hravost a představivost vzít dospělostí. Bez těchto vlastností se žádný vědec, umělec, inovátor či výzkumník neobejde.

České vysoké učení technické v Praze

Absolventy ČVUT najdete mezi osobnostmi nejen české vědy a výzkumu, ale i mezi architekty, staviteli… či významnými postavami našich dějin. I dnes ČVUT otevírá cestu šikovným a talentovaným lidem k sebeuplatnění a prosazení po celém světě, zaměstnanost našich absolventů se drží setrvale nad 99 %. Vzdělání nabízí osm fakult a jeden ústav, výzkumu se pak věnuje dalších pět ústavů. Fakulty se nacházejí nejen v Praze, ale také v Kladně či v Děčíně.

www.cvut.cz

Stánek ČVUT
Věda vzdělává – na ČVUT už víc než 300 let!
Věda vzdělává, a to už odmala. Napadlo vás někdy, že věda je všude kolem nás, v jakémkoli prostředí? Kde přesně? To vám ukážeme na stáncích našich fakult i knihovny. A třeba se z vás ještě ten den stane „Mladý inženýr“, když úspěšně splníte naši soutěž. Ahoj či na shledanou na „Kulaťáku“!

Fakulta stavební
Beton od A do Z, supravodivost a další stavební materiály
Víte, jak se historicky vyvíjel beton? Jaké může mít podoby a v jak širokém spektru se využíval napříč staletími? Nebo jak funguje 3D tisk pomocí robotů? S tím vším Vás seznámímě. Můžete si zde vyzkoušet i „poznávačku“ stavebních materiálů hmatem, dozvíte se více o supravodivosti, a jak může být tento jev využit nejen ve vědě a výzkumu, ale i v praxi. Přijďte se inspirovat a objevovat svět vědy s námi!

Fakulta strojní
Buďte u toho! Závoďte ve formuli a omrkněte vesmírný rover a rakety
Přijďte se podívat na plně autonomní vesmírný rover, který bude jednou jezdit po simulovaném povrchu Marsu. Jestli se radši proháníte v závodním autě, můžete se těšit na jízdu v simulátoru formule. Naše strojařské holky ukáží kloubní náhrady, které pomáhají v lékařství, a kluci strojaři zase, jak staví rakety, které létají až do vesmíru.

Fakulta elektrotechnická
Projděte rychlokurzem pájení i bludištěm s mini roboty
Nabitý bude program pro malé i velké. Na 10 000 voltů vás nabije Van de Graaffův generátor. Do techniky pájení součástek Vás uvedou studenti z fakultního klubu +/-FEL. A pod dohledem spolku wITches si zkusíte projít bludiště s maličkými roboty, tzv. ozoboty, nebo si zahrajete na „banánové piano“. Nebudou chybět ani členové týmu eForce, který vyvíjí autonomní elektroformule a závodí s nimi na evropských tratích. Objasní, co všechno vývoj obnáší, a formuli si budete moci i okouknout!

Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská
Exkurze do světa algoritmů
Přijďte se podívat na řadu ukázek známých i méně známých, pradávných i nových algoritmů. Vyzkoušejte si, jak se neztratit v bludišti, porazte počítač při řešení známého hlavolamu Hanojské věže nebo odhadněte přibližnou hodnotu Ludolfova čísla π jen s pomocí zápalky a linkovaného papíru. Z novějších algoritmů se seznámíte například s částicovými filtry, které umožňují lokalizaci robota v prostředí. Kromě toho si budete moci zkusit jednoduché roboty naprogramovat.

Fakulta architektury
Houby architektura aneb bydlení v myceliu
Mycelium začíná být materiálem nové éry ekodesignu i udržitelného bydlení. Podhoubí lesklokorky lesklé funguje lépe než lepidlo a je možné jej využít jak na průmyslový design, tak architekturu a umění. K tvorbě produktů z mycelia jsou potřeba dobře vymyšlené formy. Využíváme často naši specializaci: 3D tisk z recyklátů plastu. Nebude chybět přehlídka vítězných návrhů studentské soutěže REBORN DESIGN, aby vás inspirovala k tvoření. Stane se z vás ekodesignér, otestujete, jak umíte navrhnout výrobek do interiéru z mycelia, zkusíte navrhnout formu i formování do již stávajících formiček. 3D tiskárny zde budou pro vás a naši odborníci pomohou vytisknout miniaturu návrhu. 

Fakulta dopravní
Doprav se na Dopravku
Nemáte-li ještě řidičský průkaz, nesmutněte. Budete si moci vyzkoušet řízení vozidla na speciálně vyvinutém dopravnímu simulátoru. Simuluje řízení v provozu, zkusíte, jaké to je být řidičem a řešit různé situace, které se během jízdy přihodí. Neméně zajímavý bude i simulátor pro výcvik strojvedoucích v železniční dopravě. Jestli vás zajímají nadupané motorky, na Dopravce jste správně. Budete mít možnost osobně poznat část našeho studentského závodního týmu CTU Lions. Pokocháte se jejich motorkou a dozvíte se něco o závodních motocyklech podobných kategorií Moto3 vyvíjených na ČVUT, které závodí na světových okruzích ve studentských soutěží Motostudent a MotoEngineering Cup. Pokud budete kreativní, vyrobíte si moderní placku s vlastním designem nebo si odnesete malý dáreček v podobě smývatelného tetování.

Fakulta biomedicínského inženýrství
Poznejte taje biomedicíny
Seznámíte se blíže s mikrovlnným zářením pro výzkumné a vzdělávací účely, prostřednictvím virtuální reality prozkoumáte lidské tělo, dozvíte se jak dochází k optickým klamům a zda vás oči neklamou si potvrdíte vyšetřením zraku. Ve fakultní sanitce si na figuríně zkusíte masáž srdce a děti pod vedením budou experimentovat a znalosti si vyzkouší v kvízu „Jak znáš lidské tělo?“

Fakulta informačních technologií
Zažijte svět virtuální reality, počítačových her a umělé inteligence
Přijďte si vyzkoušet virtuální svět a projděte se třeba nad mrakodrapy. Pokud nemáte rádi výšky, nevadí, zahrajete si Arduino nebo počítačové hry od našich studentů. A jako odměnu za váš úsměv získáte sladkost od umělé inteligence.

Masarykův ústav vyšších studií
Ekonomické vzdělání hrou
Naučte se ekonomii zábavnou a interaktivní formou! Naše aktivity jsou navrženy pro různé věkové kategorie tak, aby vás nenásilně vtáhly do světa financí a ekonomie. Připravte se na hru s kostkami, kde každý hod rozhoduje o vašem dalším ekonomickém dobrodružství a na řadu otázek a úkolů, které vybízejí k hledání správných odpovědí a vhodných řešení. Vlastní zapojení „do hry“, umožní lépe pochopit a zapamatovat si ekonomické koncepty. Věda takto překračuje teoretické vzdělávání a stává se živou zkušeností…kromě radosti z poznání si odnesete i odměny!

Ústřední knihovna ČVUT
„Cesta za vzděláním s knihovnou“ od druidů k chatbotům
Ukážeme, jak různé vynálezy a objevy ovlivnily vzdělávání napříč staletími. Vyzkoušíte si, jak se získávaly a předávaly informace v různých obdobích. Dozvíte se, proč je vlastně sova symbolem vzdělanosti a odnesete si odnést vlastnoručně sovičku!

Vysoká škola chemicko-technologická v Praze

Vysoká škola chemicko-technologická v Praze je epicentrem popularizace v oblasti přírodních věd a především chemie. Díky ní se chemie stává přístupnější a zajímavější pro širokou veřejnost. Tato instituce, s bohatou historií a vynikající pověstí, nabízí prvotřídní vzdělání v chemii a aktivně podporuje popularizaci této vědecké disciplíny prostřednictvím různých aktivit. Úsilí VŠCHT Praha směřuje k tomu, aby chemie nebyla vnímána pouze jako složitá věda pro odborníky, ale jako fascinující oblast, která ovlivňuje každodenní život každého člověka.

www.vscht.cz

 

Fakulta technologie ochrany prostředí

Antibiotická rezistence
Stále více bakterií odolává léčbě antibiotiky. Antibiotická rezistence je jednou z vážných zdravotních hrozeb současnosti. Významnou roli v ní hrají rezistentní patogenní mikroorganismy v odpadních vodách z nemocnic, domácností či zemědělství. Přestože jsou v čistírnách odpadních vod podrobeny procesu, který většina patogenů nepřežije, jejich genetická informace nesoucí geny rezistence se šíří dál. Takto vybavené, dříve neškodné bakterie pak pokračují do řek nebo podzemních vod, a ohrožují tak zdroje pitné vody. Je to přirozený proces, který tu byl a vždy bude, ale kvůli nadměrnému užívání antibiotik se ale začíná vymykat naší kontrole a některá antibiotika přestávají být účinná.

Recyklace bez legrace
Víte, co je úžasné? Recyklace plastů! Když třídíte svoje plastové lahve a obaly a hodíte je do žlutého kontejneru, stanete se hrdým ochráncem naší planety! Plasty mohou být opětovně použity, a to je jako dát jim druhou šanci na oslnivý comeback! A co pneumatiky? Také je můžeme recyklovat! Staré pneumatiky se mohou změnit na nové věci, jako jsou hřiště nebo podložky do sportovních hal. Takže nezapomeňte – třídění plastů a recyklace pneumatik je jako malý krok pro Tebe, ale obrovský skok pro naši Zemi!

Vě/oda vzdělává
Voda v sobě nese mnoho důležitého. Nezbytné biogenní prvky, někdy nežádoucí znečištění, ale věděli jste, že se v ní dá číst jako v knize? Třeba o tom, jaké léky město užívá či jaké drogy jsou právě v kurzu, proč některá antibiotika přestávají účinkovat, čím vším jsou ošetřována naše pole, a dokáže nás také dříve než kdo jiný informovat o průběhu epidemiologické situace… Voda je příběhem našich životů…

ftop.vscht.cz

 

Fakulta chemicko-inženýrská

Fyzikální chemie
Proč se látky chovají právě tak, jak je známe? Fyzikální chemie dává klíč k pochopení jejich vlastností, které jsou ovlivněny teplotou, tlakem a strukturou molekul, ze kterých jsou látky složeny. Ať už jde o plyny, rozpouštědla, soli, polymery, léčiva nebo složité biomolekuly. Pomocí pečlivých měření nebo komplexních výpočtů můžeme jejich chování popsat a předpovídat. Přijďte se podívat na malou ochutnávku toho, čím vším se fyzikální chemie může zabývat.

fchi.vscht.cz

 

Fakulta potravinářské a biochemické technologie

Zábavná Biověda
Nejdůležitější události našeho života nikdy neuvidíme. Tedy pokud nemáme mikroskop a spoustu dalších přístrojů, které nám umožní pozorovat, jak fungují naše buňky, bakterie, viry i jednotlivé molekuly života. Ukážeme zábavné experimenty, které používáme při zkoumání důležitých aktuálních témat týkajících se našeho zdraví, jak bojovat proti virům, jak můžeme zničit bakterie odolné k antibiotikům nebo jak zjistit, zda našemu zdraví škodí mikroplasty a mikroskopické saze ze spalovacích motorů.

Prozkoumejte svět potravin
Potraviny ovlivňují naše tělo i mysl. Naše mise není pouze o prezentaci potravinářských inovací, ale také o šíření povědomí a vzdělávání o potravinách a výživě. Připojte se k nám na této vzrušující cestě objevování vědeckých faktů a prolomení mýtů o potravinách.

O výživě a senzorice hravě a zdravě
Jak a co máme jíst abychom byli zdraví? A jak vůně a chutě matou naše smysly? Odhalíme vám tajemství toho, jak je možné vnímat různé chutě a vůně. Přijďte s námi prožít zážitek, který otevře vaše smysly novým poznatkům!

fpbt.vscht.cz

 

Fakulta chemické technologie

Materiálový a restaurátorský koutek
Materiály jsou nedílnou součástí našeho současného života i naší historie.Objevte tajemství materiálů a jejich restaurování pomocí zábavných experimentů a interaktivní aktivity. Zjistěte, jak věda studuje materiály kolem nás a pomáhá zachovávat kulturní dědictví. Vědecké aktivity v Materiálovém koutku Vás provedou fascinujícím světem kovů, polymerů a keramiky. Prezentace ve Vědecké cestě restaurování pak ukáže proces zachovávání a údržby našich historických památek

Chytré chemické řešení
Co nás chemie může naučit? ChatGPT na tuto záludnou otázku odpověděl: Chemie je fascinující věda, která nás může naučit mnoha věcem! Bohužel pro většinu lidí představuje chemie spíše strašáka ze školních let. Přikláníme se k popisu umělé inteligence a rádi bychom vás o tom přesvědčili! Dozvíte hodně nejen o chemii, ale také o chemické technologii. Můžete vyzkoušet přípravu šumivých tablet, vyzkoušet své smysly při detekci vonných látek, nebo sledovat vláček na vodíkový pohon.

Svět chemie, počítačů a zdraví
Vstupte do fascinujícího světa bioinformatiky a organické chemie, kde se setkáváme s tajemstvím života a zdraví. Otevřeme dveře do laboratoří, ale také do virtuálního světa počítačové analýzy genů a molekul. Bioinformatika nám umožňuje dešifrovat genetickou informaci a pochopit, jak fungují naše těla na nejzákladnější úrovni. Zároveň se ponoříme do světa organické chemie, která nám pomáhá rozluštit strukturu a funkci molekul v buňkách a tkáních. Prostřednictvím interaktivních ukázek, laboratorních experimentů a her ukážeme, jak tyto obory spolupracují na vývoji nových léčiv a diagnostických prostředků.

fcht.vscht.cz

 

Ústav ekonomiky a managementu

Laboratoř peněz
Peníze jsou obchod, majetek, šikovnost i umělecké dílo. To poznají návštěvníci Laboratoře peněz. Nejmenší děti se naučí, jak s nimi správně nakládat a jak si všechno dobře spočítat. Mladí i staří prověří své znalosti v hrách a kvízech, zkontrolují jestli nenosí v peněžence padělky a ti soutěživí poznají svět mezinárodního obchodu v napínavé strategické hře Čœkonomika. A kdo to všechno zvládne, nakonec si vlastnoručně vyrazí svou minci.

uem.vscht.cz

PPG: we protect and beautify the world

V PPG každý den vyvíjíme a vyrábíme barvy, nátěrové hmoty a speciální materiály, kterým zákazníci důvěřují již více než 140 let. Naše výrobky můžete najít kdekoli, od letadel po stěny u vás doma. V České republice sdružujeme oblíbené značky jako Primalex, Balakryl či Bondex a provozujeme síť prodejen Dům barev.

www.ppg.com

Objevte kouzla nátěrových hmot
Mladí vědátoři, pozor! Jste připraveni na dobrodružnou výpravu do světa barev? V našem workshopu se dozvíte vše o tom, jak nátěrové hmoty fungují, z čeho se vyrábějí a jak se používají ve všem od hraček až po auta a budovy. Náš tým odborných instruktorů vás provede praktickými pokusy a aktivitami, které vám umožní hlouběji porozumět vědeckým poznatkům o nátěrových hmotách a jejich mnohostrannému využití. Díky interaktivním ukázkám budete překvapeni, jak zábavná může být věda!

Mikrobiologický ústav AV ČR

Mikrobiologický ústav AV ČR představuje přední a zároveň největší vědeckou instituci v České republice, která komplexně studuje vlastnosti mikroorganizmů a savčích buněčných lini a příbuzných témat imunologických a ekologických z hlediska základního výzkumu i z hlediska praktické využitelnosti v průmyslu či medicíně.

www.mbucas.cz

 

Mikroskopické houby, které ovlivňují svět
Víte ale, že houby nejsou jenom hříbky, ale že houby jsou třeba i plísně a kvasinky? Na jedné straně jsou užitečné, využíváme je v potravinářství nebo farmacii, na druhé straně také ale ničí úrodu a napadají naše tělo. Ukážeme, jak vypadají houby, které napadají obilí. Nebo plíseň, kterou objevil sám Alexander Fleming, legendární zdroj penicilinu, první objevené a aplikované antibiotikum.

Jak znečišťujeme životní prostředí v 21. století?
V minulém tisíciletí se lidé z neznalosti uvolnili do životního prostředí množství různých toxických látek, s jejichž přítomností a negativními důsledky se potýkáme dodnes. Že dnes už jsme chytřejší? Bohužel to není tak úplně pravda. I v současnosti dochází k uvolňování nových toxických látek do životního prostředí. Zjistěte, o které látky se jedná, v čem je můžeme najít a zda nemáte některé z nich doma. Dozvíte se, jak s těmito nežádoucími sloučeninami v laboratoři pracujeme.

Mikroorganismy jako elegantní chemické továrny
Ponořte se do úchvatného světa mikroorganismů, zejména aktinomycet. Budete moci obdivovat krásu a eleganci kolonií těchto bakterií, které produkují širokou škálu molekul. Ukážeme, jak složité jsou tyto molekuly ve srovnání s běžnými látkami. Přesvědčíte se, že aktinomycety jsou také mimořádně výkonnou a precizní chemickou továrnou. Některé z těchto molekul hrají různými barvami, některé zajímavě voní, a jiné slouží k léčbě vážných onemocnění. Sem patří i antibiotika, která využíváme proti nebezpečným bakteriálním infekcím. Společně si ukážeme, jak antibiotika fungují a jak se proti nim patogenní bakterie brání.

Zoo Praha

Zoo Praha byla otevřena v roce 1931 a během své více než 90leté existence se vypracovala mezi nejprestižnější zoo světa. Vytváří pojistné chovné skupiny ohrožených druhů zvířat a stále výrazněji se podílí na „in situ“ projektech, jejichž cílem je ochrana živočichů přímo v místě jejich výskytu. Součástí poslání Zoo Praha je rovněž vědecký výzkum a stejně tak výchova a vzdělávání široké veřejnosti i zájmových skupin.

www.zoopraha.cz

Pomáháme jim přežít
K hlavním cílům moderní zoologické zahrady neodmyslitelně patří ochrana přírody. Zoo Praha koordinuje chov vybraných druhů v rámci chovných programů a stará se o vedení plemenných knih, ale také se podílí na aktivitách, které mají pomoci přežít druhům v přírodě, nebo je dokonce sama vede. V mnoha záchranných projektech se oba přístupy kombinují a zvířata odchovaná v zoo se vracejí do volné přírody ve své původní domovině. Přijďte se seznámit s nejvýznamnějšími projekty na jejich ochranu!

AERO Vodochody AEROSPACE a.s.

Aero je největším výrobcem letecké techniky v České republice. Zabývá se vývojem, výrobou, prodejem a servisem vojenské i civilní letecké techniky. Letadla pro nás nejsou prostě jen práce, je to naše radost, koníček a vášeň. I vy můžete propadnout kouzlu letadel a létání.

www.vyrabimeletadla.cz

Lítej v tom s námi!
Vyvíjíme a vyrábíme cvičné proudové letouny, které od nás odlétají do celého světa. Za 100 let historie AERA jsme již vyrobili více než 11 tisíc letounů, a to není málo. Navíc všechna naše letadla jsou 100 % domácí výroba. Vždy začínáme vývojem, návrhem prototypů a končí testováním. Pak součástky vyrobíme a letadlo stavíme šroubek po šroubku… Je to mravenčí práce! Ale ten pocit, když z hangáru vyjede hotový letoun, je k nezaplacení!

STRABAG a.s.

Jsme součástí nadnárodního stavebního koncernu STRABAG. Realizujeme komplexní stavební projekty, a to ve všech oblastech stavebnictví – od budov po silnice, železnice, mosty i tunely. Stavíme na týmové spolupráci a na našich stavbách využíváme nejmodernější technologie.

www.strabag.cz

Od bagru po drony
Stavební činnost je náročná jak na zdroje surovin, tak i na energie. Uvidíte, jak využíváme strojní navádění, letecké snímkování pomocí dronů či rozšířenou realitu modelování terénů do skutečného prostředí. Je tak možné vizualizovat křižovatky, mosty, chodníky nebo tunely… ale bez pozemní stavební techniky se stále neobejdeme……přijďte se posadit do trenažeru bagru a zkuste jaké to je s ním pracovat!!

Nadace ORLEN Unipetrol

Nadace ORLEN Unipetrol podporuje nadané studenty, školy, nadšené pedagogy a vědce v jejich činnosti a rozvoji. V roce 2023 nadace rozdělila více jak 10 milionu na podporu a rozvoj vzdělávaní. Prostřednictvím různých projektů, jako je Báječný den s chemií, EDUbus, Horizon Hydrogen GRAND PRIX aj. se snaží podporovat zájem žáků o chemii.

www.nadaceorlenunipetrol.cz

EDUbus – mobilní polytechnická laboratoř
EDUbus již 7 rokem popularizuje moderní technologie a moderní didaktické postupy na českých základních i středních školách. Ukazujeme trendy a směry, kterými se může ubírat vzdělávání. V našich prostorách si budete moci vyzkoušet pokusy hluboko pod bodem mrazu, ovládat roboty nebo virtuálně se proletět po zajímavých lokalitách světa. A pokud nebudete mít ještě dost, můžete navštívit mikrosvět a svět rozšířené reality. Budete-li mít odvahu, tak vyzkoušíte, jak funguje vaše cerebrum.

Ústav organické chemie a biochemie AV ČR

ÚOCHB AV ČR je přední výzkumná instituce pod hlavičkou Akademie věd ČR. Naším posláním je základní výzkum na rozhraní chemických a biologických oborů a přenos výsledků základního výzkumu do aplikací a komerční sféry.

www.uochb.cz

Chemická komunikace hmyzu
Chemická komunikace je nejstarší podobou dorozumívání, tedy jakési kořeny komunikace. Na souši dominují chemické komunikaci malé, vzduchem se šířící molekuly – feromony, které příjemci vnímají pomocí čichu. Návštěvníkům předvedeme, jak společenský hmyz – konkrétně termiti – využívá svých schopností chemické komunikace. Navíc si budete moci zblízka prohlédnout několik druhů termitů a švábů ze všech kontinentů.

Chemie není magie
Vydáme se na tajuplnou cestu barevnou, hořlavou, dýmající, ale vždy krásnou chemií. Dozvíte zajímavosti o prvkách a sloučeninách, o kterých jste ještě neslyšeli. Dokonce si některé pokusy sami vyzkoušíte!

Chemie a biochemie naživo
Prozkoumejte svět, kde se chemie a biochemie spojují, aby odhalily své nejzajímavější tajemství! Uvidíte úchvatné pokusy, explodující barvy, svítící roztoky a měnící se textury. Interaktivní expozice je přizpůsobena pro zvídavé děti i studenty, kteří chtějí nahlédnout do fascinujícího světa molekul a reakcí. Přidejte se k nám a staňte se na chvíli malými vědci, objevujícími jak zábavná a překvapivá může být věda. Nechte se okouzlit při experimentech, které můžete nejen sledovat, ale i sami provádět pod dohledem našich expertů!

Univerzita Karlova

Univerzita Karlova je nejstarší a se svými sedmnácti fakultami také největší univerzitou v České republice. Fakulty se nachází ve třech městech a Univerzita Karlova se pravidelně umisťuje mezi nejlépe hodnocenými univerzitami v Evropě. Nabízí i některé ojedinělé obory jako je egyptologie, klimatologie nebo adiktologie.

Univerzita Karlova
Chcete si vyzkoušet, jaké je to být vědcem? Můžete! Univerzita Karlova si pro návštěvníky připravila jako vždy bohatý vědecký program v humanitních i přírodovědných oblastech. Vyzvedněte si na stánku UK speciální vysokoškolský index a sbírejte razítka za plnění úkolů u našich fakult. Za vyplněnou hrací kartou získáte malý dárek. Navíc si můžete vyzkoušet UK strom poznání, díky kterému zjistíte, jaká oblast bádání se pro vás, budoucí vědátory, nejlépe hodí. Těšíme se na vás!

Sborovna
Univerzita Karlova myslí i na pedagogický doprovod. Ve Sborovně se dozvíte, jaké vzdělávací aktivity pro učitele a jejich žáky UK nabízí. Najdete zde informace o našich studijních programech, ale také místo pro odpočinek a načerpání energie.

www.cuni.cz

4EU+ na Univerzitě Karlově
Aliance 4EU+ je partnerství osmi předních evropských univerzit: Heidelberg Universität, Paris-Panthéon-Assas University, Sorbonne Université, University of Copenhagen, Université de Genève Università degli Studi di Milano, University of Warsaw a Univerzity Karlovy. Posláním Aliance je dosáhnout špičkové kvality v oblastech výzkumu, výuky, vzdělávání i podpůrné administrativy a vytvořit vhodnou platformu k zajištění volného pohybu studentů, akademických a administrativních pracovníků i myšlenek, a také pro sdílení infrastruktur.

Poznejte evropskou univerzitní alianci 4EU+
Co víte o významných evropských univerzitách? A víte, kde je najdete? Aliance 4EU+ představí, jak Univerzita Karlova společně se sedmi prestižními univerzitami napříč Evropou buduje strategické partnerství a jaké možnosti a výhody tato evropská univerzitní aliance nabízí studentům, akademikům i širší veřejnosti. Máme pro vás připravené interaktivní hry, díky kterým blíže poznáte naše partnerské univerzity, jejich přednosti v oblasti vědy a výzkumu, ale i města a země, ve kterých se nachází!

1. lékařská fakulta UK
1. lékařská fakulta UK je největší a nejstarší lékařskou fakultou v České republice. Vyučují se zde obory Všeobecné lékařství, Zubní lékařství a také nelékařské obory (Adiktologie, Všeobecné ošetřovatelství, Nutriční terapie, Fyzioterapie, Ergoterapie a Porodní asistence).

Fyziologie člověka od kolébky ke hrobu i jak správně pečovat o zuby
Víte, jak se vyvíjí fyziologie člověka? Budete mít možnost vyšetřit sebe i své blízké fyzikálně i pomocí přístrojů. Dozvíte se, proč dýcháme kyslík nebo jaká specifika přináší stáří z hlediska vnitřního prostředí. Ukážeme Vám i přístroj k automatizované srdeční masáži. Kromě zaměření na vnitřní prostředí člověka se můžete těšit i na studenty zubního lékařství, kteří Vám ukážou a vysvětlí, jak pečovat o své zuby a z jakého důvodu je to důležité. Budete mít možnost si vyzkoušet i techniku správného čištění.

lf1.cuni.cz

3. lékařská fakulta UK
3.lékařská fakulta UK je jednou z pěti lékařských fakult Univerzity Karlovy. Její původní název zněl Lékařská fakulta hygienická Univerzity Karlovy. Sídlo 3. lékařské fakulty UK se nachází ve vinohradském zdravotnickém areálu, největším areálu lékařského školství, výzkumu i praxe v celé České republice. Areál je kromě 3. lékařské fakulty tvořen Fakultní nemocnicí Královské Vinohrady, Státním zdravotním ústavem, Institutem pro postgraduální vzdělávání ve zdravotnictví, Státním ústavem pro kontrolu léčiv a Střední zdravotnickou školou.

Na chvilku medikem
Lidské tělo je velmi složitá „továrna“. Přijďte si vyzkoušet, jaké to je, se o něm učit, učit se o jeho problémech a jak tyto problémy řešit. Připravili jsme pro vás program, kde si vyzkoušíte základy první pomoci, uvidíte, jak zašít tržnou ránu pomocí chirurgických stehů a v neposlední řadě naši studenti ukážou jak na samovyšetřování varlat a prsu.

lf3.cuni.cz

Evangelická teologická fakulta UK
Evangelická teologická fakulta je nejmenší fakultou univerzity, je založená na osobních vztazích, vzájemném dialogu a vysoké odbornosti. Jako jediná v ČR nabízí klasické studium evangelické teologie, dále studium sociální práce a ekumenické teologie, vše v bakalářském, a návazně i v magisterském stupni, v prezenční či kombinované formě. Je otevřena všem zájemcům bez ohledu na náboženské cítění a patří mezi nejlépe hodnocené humanitně zaměřené fakulty v České republice.

Co o sobě (ne)víme?
Vše souvisí se vším! Jaký význam může mít teologie a sociální práce pro člověka 21. století? Tušíte, jaký význam nese Vaše jméno? A co všechno víte o zemi, ve které žijete? Přijďte si vyzkoušet své vědomosti a načerpat nové znalosti!

web.etf.cuni.cz

Farmaceutická fakulta v Hradci Králové UK
Studium na Farmaceutické fakultě umožňuje získat znalosti o léčivech, léčivých přípravcích, jejich účinku a hodnocení. Farmaceut je všestranně vzdělaný odborník, který své znalosti uplatní v lékárně, v průmyslu i výzkumu. Fakulta nabízí kromě magisterského studia programu Farmacie i studium v bakalářském programu Laboratorní diagnostika ve zdravotnictví a navazujícím magisterském programu Bioanalytická laboratorní diagnostika ve zdravotnictví. Ten je zaměřený na vzdělání odborníků pro práci ve všech typech laboratoří klinického typu.

Od správné diagnostiky k účinné léčbě
Víte, co všechno zajistí účinnou léčbu například angíny? Ta totiž nespočívá jen v předepsání receptu a jeho vyzvednutí v lékárně, ale v mnoha dalších krocích. Těmi jsou správná identifikace bakteriálního kmene, testování jeho citlivosti vůči antibiotikům s ohledem na akutní stav antibiotické rezistence, volba vhodné účinné látky a lékové formy nebo také edukace o možných interakcích se stravou a dalšími přípravky. Dozvíte se o různých původcích infekčních onemocnění a způsobech jejich diagnostiky. Seznámíte se s léčivými rostlinami, jejich interakcemi i kontraindikacemi a rozdíly mezi běžnými lékovými formami. Naplníte si „tobolky“ a uvidíte, co může ovlivnit jejich stabilitu, a tedy jejich účinnost!

faf.cuni.cz

Filozofická fakulta UK
Filozofická fakulta UK je tradičním centrem české vzdělanosti. Svou prestiž zakládá na bezkonkurenčním počtu studijních programů, na hloubce a náročnosti studia a na svém výběrovém charakteru. Je nejvýznamnější českou humanitně orientovanou vzdělávací institucí, jež navazuje na svou několikasetletou tradici.

Archeologie mluví potichu, fonetika nahlas
Uvidíte, co obnáší archeologický výzkum, co nám o minulosti vypráví krajina, stanete se stavitelem středověkého hradu nebo měšťanského domu a vyzkoušíte si módu a oděvní techniky pradávných společností. Zkuste poznat pachatele po hlase jako v detektivce nebo zkuste správně vyslovit exotické samohlásky obvyklých i méně obvyklých jazyků a vyzkoušejte foneticko-lingvistické hříčky na „vlastní ústa“!

ff.cuni.cz

Fakulta sociálních věd UK
Fakulta sociálních věd je druhou nejmladší fakultou Univerzity Karlovy. Hlavním cílem FSV UK je rozvíjet pedagogickou a výzkumně-analytickou činnost a rozšiřovat profesní přípravu v klíčových sociálněvědních oborech.

Můžou grafy lhát?
Data jsou všude kolem nás a šeptají důležité informace. Jak je ale můžeme pochopit, když mluví tak potichu? Tady přicházejí na řadu grafy! Jsou jako tlumočníci, kteří dokážou proměnit šepot dat v barevné obrázky. Přijďte si ověřit, jestli grafy umíte správně číst, nebo tě dokážou přelstít!

fsv.cuni.cz

Katolická teologická fakulta UK
KTF UK poskytuje vzdělání vycházející z evropské křesťanské tradice, nezapomíná však ani na otázky a požadavky současné společnosti. Kromě katolické teologie se zde přednášejí dějiny křesťanského umění a dějiny evropské kultury zajišťované uznávaným Ústavem dějin křesťanského umění.

Tajemství starých rukopisů
Ve středověku byly důležitým centrem vědy a vzdělání klášterní knihovny, které veškeré tehdejší vědění uchovávaly v rukopisných knihách. Vyluštit obsah těchto textů psaných ručně, a navíc středověkým písmem dovede ale jen málokdo! Zasvětíme vás do základů paleografie a budete moci nahlédnout do tajemství ukrytých ve starých rukopisech.

ktf.cuni.cz

Lékařská fakulta v Hradci Králové UK
Na Lékařské fakultě v Hradci Králové se snoubí tradice a kvalita nejstarší české univerzity s rodinnou atmosférou v srdci studentského města. Nabízíme bakalářské, magisterské a doktorské studijní programy v lékařských i nelékařských oborech. Díky úzké spolupráci s Fakultní nemocnicí Hradec Králové se naši studenti učí od a se skutečnými odborníky v oboru a mohou se zapojit i do výzkumu a dalšího rozvoje lékařství a péče o zdraví.

Minikurz lékaře
Je medicína pro tebe ta pravá? Vyzkoušej si náš minikurz lékaře a zjistíš, jestli se na povolání lékaře hodíš. Ukážeme ti, jaké různé činnosti práce lékaře obnáší. V praktickém minikurzu si vyzkoušíš mikroskopování, první pomoc včetně použití defibrilátoru, poslech lidského těla fonendoskopem, test lidských reflexů a interaktivní „poznávačku“ umístění orgánů v těle. Navíc si budeš moct na speciální výstavce přečíst zajímavosti o omylech v počátcích medicíny, protože i chybami se člověk učí!

lfhk.cuni.cz

Lékařská fakulta v Plzni UK
Lékařská fakulta v Plzni je jediným zástupcem Univerzity Karlovy v Plzeňském kraji. Studuje zde 2000 studentů, z toho 400 cizinců. Na fakultě jsou dva studijní programy – všeobecné lékařství a zubní lékařství. Fakulta má také výzkumné Biomedicínské centrum, kde vědci zkoumají možnosti podpory, regenerace a náhrady životně důležitých orgánů.

Za oponou medicíny
Připravili jsme si pro vás trenažéry ze světa medicíny! Zkuste si na vlastní pěst práci zubaře, vyzkoušejte své dovednosti na modelech! Nejmladší ročníky u nás mohou překonat strach z lékařských zákroků v zábavné Nemocnici pro medvídky. Ti o něco starší se mohou vzdělat v Sexuální výchově pro všechny a promluvit si s mediky na toto téma beze všech tabu.

lfp.cuni.cz

Matematicko-fyzikální fakulta UK
Matematicko-fyzikální fakulta UK je respektovanou školou, která se v hodnocení vědeckých institucí v České republice zpravidla umisťuje na prvním místě. Slovo Matfyz je považováno za synonymum pro excelenci ve vědě i výuce. Absolventy MFF UK naleznete v mnoha špičkových firmách i na věhlasných světových univerzitách.

Fyzikální nesmysly aneb (ne)nechte se napálit!
Kolem nás je mnoho „fake news“, a to i těch fyzikálních. Budeme se věnovat mimo jiné podvodným experimentům zveřejněným na internetu, které autoři vydávají za perpetuum mobile, nebo jiný zázračný objev budoucnosti. Společně tyto nesmysly odhalíme a vysvětlíme skutečné principy jejich fungování. Nebaví vás teoretické fyzikální poučky, a přitom chcete vědět, k čemu je fyzika dobrá? Přijďte se podívat na program plný experimentů. Ukážeme zajímavé optické jevy nebo hrátky s dusíkem o teplotě –196 °C a hlavolamy, které vypadají sice jednoduše, ale dovedou pěkně potrápit…hlavolamy rozvíjí logické myšlení, představivost, paměť a zručnost. Přijďte si rozhýbat mozkové buňky!

mff.cuni.cz

Pedagogická fakulta UK
Posláním Pedagogické fakulty UK je příprava učitelů pro všechny typy a stupně škol, příprava odborníků a vědeckých pracovníků v pedagogice, edukativní psychologii a didaktice resp. didaktikách různých oborů. Poskytuje tedy jak budoucím, tak i stávajícím učitelům specializované odborné vzdělání na vysoké úrovni, a to včetně programů doktorských.

Jak souvisí žonglování, oblékání a matematika?
Naučíte se žonglovat nejen s koulemi, ale i s jinými objekty, budete „oblékat“ 3D objekty a zasvětíme vás do umění jak „číst“ důležité a zajímavé informace z tabulek, grafů a jiných diagramů.

pedf.cuni.cz

Přírodovědecká fakulta UK
Přírodovědecká fakulta UK je jednou z největších vědecko-výzkumných institucí v ČR, a to jak z hlediska počtu vědeckých výsledků, tak i na základě hodnocení kvality. Nabízí studium v oblastech biologie, chemie, geografie, geologie a ochrany životního prostředí včetně učitelských programů. Objevte s námi zákoutí přírody, které vašim očím bylo doteď skryto!

Staň se přírodovědcem!
Rozeznáš od sebe hraboše a myš? Dokážeš určit, kteří živočichové obývají strom? Umíš vážit s přesností na miligramy? Neomylně poznáš všechny horniny a minerály? Objevíš chyby v mapách? Objev s námi zákoutí přírody, které bylo očím doteď skryto! Vyzkoušej svoje své vědomosti a dovednosti a staň se přírodovědcem!

natur.cuni.cz

Husitská teologická fakulta Univerzity Karlovy
Husitská teologická fakulta představuje teologickou fakultu s multidisciplinárním zaměřením. Svoje posluchače připravuje k akademické práci, k duchovenskému poslání i k uplatnění v různých profesích v oblasti školství, kultury, sociálních služeb, státní správy, nebo i politiky a služeb v zahraničí.

htf.cuni.cz

Vědecké studium světových náboženství
Teologii můžeme považovat za jeden z nejstarších vědeckých oborů, v němž se protínají prvky filozofie, historie, jazykovědy a dalších. Věnujeme se studiu několika světových náboženství. Zkoumáme především křesťanství, judaismus, islám a další předovýchodní a indické tradice. Poznáte hlavní pilíře nejrůznějších duchovních proudů a zkusíte je geograficky zasadit do oblastí na nástěnné mapě.

Česká zemědělská univerzita v Praze

Česká zemědělská univerzita je třetí největší univerzita v Praze. Nabízí špičkovou vědu a výzkum zaměřené na širokou škálu oblastí od ekonomie, přes potravinářství, techniku, ekologii až po lesnictví. Má jeden z nejudržitelnějších kampusů v Evropě

www.czu.cz


Les očima vědců
Víte, že existuje aplikace „Klíšťapka“, která předpovídá početnost klíšťat a díky ní tak můžete vkročit do lesa bez obav? Stejně tak si bez obav můžete u nás prohlédnout různé druhy klíšťat zblízka. Poznáte nové postupy a metody, které pomáhají lesníkům pěstovat odolnější a stabilnější lesy. Bránit se tak důsledkům změn klimatu, jako jsou sucho, vichřice a především škůdci. Pro všechny máme připravené aktivity z lesní pedagogiky.

CULS Prague Formula Racing
Tým studentské formule umožní seznámit se s projektem CULS Prague Formula Racing, zapojeného do mezinárodní inženýrské soutěže Formula Student. Rádi odpovíme na otázky o návrhu, vývoji, konstrukci a výrobě celého závodního monopostu. Budete mít příležitost nechat si změřit reakční dobu, která je jednou z klíčových vlastností pilota závodní formule!

Svět financí na hrací desce
V dnešní době se svět ekonomie a financí zdá být složitý a nedostupný, přinášíme jedinečnou příležitost proniknout do tohoto fascinujícího světa skrze zábavnou interaktivní deskovou hru. „Hra o Ekonomii: Objevte svět financí na hrací desce“ vás provede základními ekonomickými pojmy, marketingovými strategiemi a dalšími aspekty, které jsou klíčové pro pochopení fungování moderních ekonomik. Expozice je navržena tak, aby účastníkům poskytla praktické znalosti pomocí hry a zábavy.

Poznáte choroby a škůdce rostlin?
Co bolí řepu cukrovou? Zkažený zub to není! Zkus poznat choroby a škůdce a místo kde na řepě působí…Bez známé příčiny, není účinná léčba! DNA je pokročilou diagnostikou. Zkusíš izolovat DNA jahody chemikáliemi, která máš doma…Příroda je mocná! Přípravíš výluhy z rostlin, které daly základ nejpoužívanějším insekticidům…Chyť si hmyzáka! Zkusíš prostředky, jak monitorovat některé škůdce a ulovené pak uvidíš pod binolupou!

Objevte tropy!
Třebaže se tropy zdají být vzdálené, nic není nemožné…. poznejte fascinující krásy tropických oblastí a jejich skryté poklady. Představíme laboratoř ethnobotaniky a etnofarmakologie, která zkoumá léčivé rostliny používané v tradičních medicínských systémech a účinky silic léčivých rostlin. Budete mít možnost seznámit se s aktivitami spolku „Antelope Conservation“, který se zabývá ochranou biologické rozmanitosti, s důrazem na záchranu antilop v západoafrické savaně.

ADVACAM s.r.o.

ADVACAM vyrábí kamery pro rentgenové zobrazování a pixelové detektory pro sledování subatomárních částic. Využívají se v různých průmyslových odvětvích, včetně dozimetrie ve vesmíru, analýzy materiálů, elektronové mikroskopie a nedestruktivního testování. Společnost vznikla jako spinn-off Ústavu technické a experimentální fyziky ČVUT při spoluprací s Kolaborací Medipix při CERNu.

www.advacam.com

POZOR! Radioaktivní experiment
Podívejte se, jak vypadá radioaktivita! Detektory ADVACAMu umí zobrazit i částice menší než atom. Můžete se díky nim podívat, jak září polonium, kobalt nebo váš kapesník nebo zjistit, jaký materiál dokáže radioaktivitu zastavit. Dozvíte se také o tom, jak může detekce záření pomáhat doktorům nebo jak pomáhá astronautům chránit přístroje.

Biologické centrum AV ČR

Patří mezi největší vědecké instituce ekologicky orientovaného výzkumu v Evropě. Sdružuje pět původně samostatných pracovišť (Entomologický ústav, Hydrobiologický ústav, Parazitologický ústav, Ústav molekulární biologie rostlin a Ústav půdní biologie) a jeho hlavním zaměřením je výzkum v biologických a biologicko-ekologických oborech.

www.bc.cas.cz

Paraziti kolem nás
Provedeme Vás fascinujícím světem známých i vzácnějších parazitů. Objasníme jejich vliv na lidské zdraví a představíme způsoby prevence. Milovníkům zvířat nabízíme analýzu trusu na přítomnost parazitů. Přineste vzorek a společně se podíváme na to, co vaše domácí mazlíčky trápí. Chcete také lépe porozumět anatomii a fyziologii živočichů? Pak se neváhejte zapojit do praktické ukázky pitvy myší

Pitvy myší pro návštěvníky od 6. třídy ZŠ:
(v časech 9:00 – 10:30, 11:00 – 12:30, 13:00 – 14:30, 15:00 – 16:30, 17:00 – 18:30)

Fakulta elektrotechnická Západočeské univerzity v Plzni

Elektrotechnika je obor, bez kterého se naše společnost neobejde. Fakulta elektrotechnická na ZČU v Plzni připraví na budoucnost, studovat u nás lze IT, energetiku, robotiku, nové materiály nebo základy managementu a projektového řízení. Život máte ve svých rukou, věnujte se perspektivním oborům, které hýbou dnešním světem.

www.fel.zcu.cz

To vše je elektrotechnika!
Jaderná energie je budoucností energetiky! Víte, čím je jaderná elektrárna specifická? Nebo že se dá setkat s radioaktivitou i mimo střežené prostory elektráren? Vyvíjíme měřící techniku, novou metodu skladování vyhořelého paliva nebo vlastní reaktor. Přijď te se podívat a zeptat!

Ruší vás akustický smog všude kolem? Víte, jaký vliv má hluk na lidské zdraví a jak sluch chránit? Víte, jak zvýšit srozumitelnost podcastu nebo hudby ve studiu nebo zkušebně? Přijďte objevit svět zvuku a akustiky!

Člověk vnímá pěti smysly – „má všech pět pohromadě“. Co když je to ale někdy málo, nebo lidské smysly a receptory nejsou dost citlivé? Naše senzory dovedou detekovat toxické či výbušné plyny ve velmi nízkých koncentracích, těžké kovy ve vodách nebo z bezpečí měřit vysokou teplotu vzdálených objektů a pomáhat záchranářským týmům. Tyto senzory umíme tisknout pomocí nových speciálních materiálů a technologií na ohebné fólie nebo papír, ale umíme je i vyšívat či integrovat přímo do oblečení.

ČASOPIS ABC

Časopis generace XXI. století, dříve ABC mladých techniků a přírodovědců, jinak též „ábíčko“. Populární čtrnáctideník určený nejen zvídavým dětem. Uvnitř každého čísla časopisu najdete oblíbené vystřihovánky a komiksy.

www.abicko.cz

Vždycky ábíčko!
Každé číslo ABC je originál a je tu s námi více než šedesát let! Nabízí vždy aktuální informace ze světa vědy, techniky, počítačů, přírody i kultury. Využij jedinečnou příležitost a vytvoř si originální model v modelářské zóně ABC, pořiď si parádní fotku v ábíčkářském fotokoutku a staň se pravým „abíčkářem“! Přijď si pro oblíbený časopis, který rozhodně musíš mít…

Air Products spol. s r.o.

Air Products je původem americká firma, která již více než 80 let přináší svým zákazníkům inovativní řešení. Nadnárodní společnost dodává plyny do většiny odvětví lidské činnosti. Plyny od Air Products najdete při výrobě skla, ve strojírenství, v potravinářství, v laboratorní technice nebo v automotive oblasti.

www.airproducts.cz

Technické plyny kolem nás
Technické plyny jsou všude…pijeme nápoje sycené oxidem uhličitým, konzumujeme potraviny uchovávané v dusíkové atmosféře. Plyny totiž nemusí být jenom neviditelné nehmatatelné chemické vzorce. A jeden z nejvděčnějších je určitě helium. Projděte testíkem z chemie a balónek plněný balloniem je váš!

Astronomický ústav AV ČR

Výzkum vesmíru s pomocí družic a sond i největších pozemních dalekohledů. Tématy vědeckého programu Strategie AV21 – Vesmír pro lidstvo jsou výzkum Slunce a Sluneční soustavy, dálkové pozorování Země, počasí a klimatických změn, vývoj kosmických technologií, černé díry, gravitační vlny, ale také výzvy a rizika kosmického prostředí.

www.vesmirprolidstvo.cz

Strategie AV21 – Vesmír pro lidstvo
Užijete si pozorování Slunce dalekohledy s filtrem, slunečních skvrn a slunečních protuberancí (a erupcí, pokud na Slunci zrovna budou) a seznámíte se s modely družic a sond, na kterých se podílíme. V „astronomické dotazovně“ se ptejte na vše co vás o vesmíru zajímá a co byste chtěli vědět…!

Akademie řemesel Praha - Střední škola technická

Akademie řemesel Praha – Střední škola technická nabízí kvalitní technické vzdělání v oborech zaměřených na stavebnictví, strojírenství, elektrotechniku, dřevo obory a služby. Největší důraz je kladen na odborné dovednosti využitelné v dalším profesním životě, které si žáci osvojují při praktickém vyučování ve speciálně vybavených dílnách a zejména v reálném prostředí smluvních firem.

www.zelenypruh.cz

70 let učíme řemesla
Postav zeď, oprav auto, kapající vodní kohoutek nebo vymaluj pokoj! Tím vším se můžeš stát pomocí virtuální reality. Ve skutečnosti pak elektrikáři předvedou „pájení“, tedy vodivé spojování elektrotechnických součástek roztaveným kovem (tzv. pájkou), které si zkusíš. Dronem prozkoumáš stavby ve vysokých výškách či nepřístupných místech. Uvidíš, jak snadné je jeho ovládání… Pomocí Horizon Energy Boxu přiblížíme, jak technologie palivových článků spolupracuje s obnovitelnými zdroji energie. Vyzkoušej jízdu dálkově ovládaným závodním autem, poháněným vodíkovými palivovými články!

Celní úřad pro hlavní město Prahu

Celní správa České republiky je bezpečnostním sborem, mezi jehož kompetence patří výběr cla, správa spotřebních a ekologických daní, vymáhání a kontrola hazardu. Další jsou kontrola nelegálního zaměstnávání cizinců, ochrana práv duševního vlastnictví, kontrola mýta a elektronických dálničních známek, ochrana volně žijících druhů zvířat a rostlin, kontrola převozu finanční hotovosti.

www.celnisprava.cz

Clo, douane, zoll…
Existují pravidla, která je i bez skutečných hranic nezbytné respektovat. Při zcela běžné celní kontrole se někdy podaří zachytit mnoho kuriózního „zboží“. Ale i živá zvířata a rostliny…Bez zásahu celníků, jejich technického vybavení a psích kolegů by nebylo možné odhalovat ani padělané výrobky. Své mistrovství předvedou psí detektivové Thor a Stuart!

Asociace malých debrujárů ČR

Asociace sdružuje děti a dospělé se zájmem o vědu, techniku a přírodní vědy. Debrujáři stále něco objevují, bádají a dělají pokusy a jejich prostřednictvím se učí formulovat problémy, navrhovat řešení a ověřovat v praxi. Objevují zákonitosti přírody formou hry, které si mohou sami vyzkoušet, aby se pro ně věda stala zábavou a poučením.

www.debrujar.cz

Debrujáři
Debrujár si ví vždy rady! Asociaci představí Klub malých debrujárů při ZŠ Jakutská, Praha 10. Členové klubu objevují a bádají přírodní zákonitosti, které rozšiřují mezi své spolužáky, mladší děti a širokou veřejnost. K pokusům používají věci běžně dostupné v domácnosti. Připravíme pokusy s vodou a vzduchem a bystrost svých smyslů otestujete v naší Smyslové herně. A také, pokud počasí (a hvězdné konstelace) dovolí, si vyzkoušíte naši „Bublinádu“.

EKO-KOM, a.s.

Autorizovaná obalová společnost EKO-KOM byla již v roce 1997 založena průmyslovými podniky vyrábějícími balené zboží. Tato nezisková akciová společnost vytvořila a efektivně provozuje celorepublikový systém, který zajišťuje třídění, recyklaci a využití obalového odpadu na kvalitní evropské úrovni.

www.jaktridit.cz

Tonda Obal třídí a recykluje odpad
Těšit se můžete na zábavný program Tondy Obala, kde si kromě třídění odpadu můžete vyzkoušet složit „šoupací“ puzzle recyklačního koloběhu a prohlédnout si kufříky s primárními surovinami, odpady, druhotnými surovinami a recyklovanými výrobky. Není náhodou, že 75% obyvatel ČR odpady třídí!

Český hydrometeorologický ústav

Kůrovec se raduje ze sucha, klíště má rádo teplo a vlhko, komár zase nerad zápasí se silným větrem. Kdy se která bylina či dřevina probudí nebo shodí listy – to všechno závisí na počasí. Přijďte nás navštívit a dozvíte se, jak se měří základní meteorologické prvky ovlivňující živou přírodu, jak si vyrobit vlastní srážkoměr anebo co se provádí při vlajkování. Čeká na vás i fenologické pexetrio a další zajímavé kvízy.

www.chmi.cz

Nadace České spořitelny - Den pro školu

Program Den pro školu spojuje bezplatně učitele všech škol v ČR s odborníky různých profesí, kteří v programu působí jako dobrovolníci a přináší do výuky svůj kariérní i osobní příběh. Program je pod záštitou MŠMT a využít ho mohou všechny stupně i druhy škol v ČR. Dobrovolníci ve výuce motivují, inspirují, posilují růstové nastavení mysli a podporují plánovaní či rozhodování o studijní nebo profesní budoucnosti žáků a studentů. Zapojení do programu je uživatelsky přívětivé a rychlé.

www.denproskolu.cz
www.nadacecs.cz

Dobrovolníci inspirují svým příběhem
Setkání s odborníkem z praxe může žákům a studentům pomoci odhalit jejich silné stránky a nadchnout je pro určitý obor. Díky zkušenostem dobrovolníků si mohou žáci rozšířit své kompetence a získat lepší představu o tom, jaké dovednosti a předpoklady jsou potřebné pro konkrétní pracovní uplatnění. Jedním z nejlepších způsobů, jak přiblížit žákům a studentům abstraktní témata ze studijního plánu, je přivést do hodiny člověka z praxe. Lékaře do hodiny biologie, archeoložku do dějepisu, účetního do matematiky.
Hledání takových lidí je ale pro učitele náročné. Proto je tu program Den pro školu, který bezplatně spojuje učitele s dobrovolníky z praxe!

H2Ospodař!

H2Ospodař! je projekt organizovaný nadšenci, kterým není lhostejný svět kolem nich. Rozhodli jsme se budovat vztah veřejnosti k vodě jako vzácnému zdroji. Pořádáme interaktivní workshopy, kde si lidé mohou sami na vlastní kůži zažít, jak složité jsou cesty vody jak v krajině, tak ve městě nebo u nás doma.

www.h2ospodar.cz

Voda v mém městě
Vstupte do fascinujícího světa městské krajiny a jejího spojení s progresivními výzvami změny klimatu! Jak je organizována distribuce vody ve městech? Jak reaguje městská krajina v období sucha či během extrémních povodní? Jak můžeme účinně upravit naše domovy, města a veřejné prostory pro maximální pohodlí a efektivitu v letních měsících? Na všechny tyto otázky najdeme společně odpovědi a vše si vyzkoušíte na detailních modelech.

Fyzikální ústav AV ČR

Fyzikální ústav AV ČR je největší veřejnou výzkumnou organizací zaměřenou na základní a aplikovaný výzkum v oboru fyziky v naší republice. Více než 700 vědeckých zaměstnanců přispívá k rozvoji vědeckých poznatků. FZU je významným partnerem průmyslu a podílí se na transferu technologií do praktických aplikací s prospěchem pro celou společnost.

www.fzu.cz

Fyzika budoucnosti
Chcete se dozvědět, jak vypadá fyzika budoucnosti? Víte, co je to gravitační vlna? Ukážeme a představíme detektor gravitačních vln LISA. Víte co je to spektroskop a k čemu slouží? Spektroskop je přístroj, který se používá k rozkladu viditelného světla na jednotlivé složky. Budete si moci poskládat spektroskop vlastní a těšit se můžete i na speciální fyzikální hrátky.

VUT CEITEC

CEITEC Vysokého učení technického v Brně je mladé a dynamické centrum vědecké excelence posouvající hranice poznání v oblasti živých a materiálových věd. Budujeme mosty mezi světy nanotechnologií, materiálového inženýrství, molekulární biologie, biomedicíny a kybernetiky. Naši studenti mají přístup k nejmodernější výzkumné infrastruktuře a vzdělání v interdisciplinární vědecké komunitě.

www.ceitec.cz

Hravé gelové kuličky: od bubble tea po medicínu
K čemu jsou dobré gelové kuličky? Ukážeme, jak se gelové kuličky různých barev a velikostí připravují a také co umí a k čemu všemu se dají využít. Kromě třeba náplně do bubble tea se takové mikro- i nanokuličky mohou používat v medicíně pro řízenou dopravu jak léčiv, tak i buněk. Vysvětlíme, jak je možné pomocí miniaturních gelových kuliček léčit i nemoci jako je cukrovka.

VUT v Brně, Fakulta chemická

Věnujeme se základnímu i aplikovanému fyzikálně-chemickému výzkumu s důrazem na koloidy, zejména disperze a hydrogely, přírodního i syntetického původu a také na mikrobiologické aplikace. Tyto aplikace zahrnují oblasti medicíny, farmacie, kosmetiky, bytové a spotřební chemie, nanotechnologie, péče o půdu i o životní prostředí nebo zemědělství.

www.fch.vut.cz

Kouzlíme v labině – vaříme vědecky!
Nevěřte svým očím, věřte své chuti! Přijďte si zakouzlit a vařit vědecky. Připravíme a ochutnáme jahodové špagety, hydrogelový kaviár a další dobroty dle receptů molekulární gastronomie… Pokud si chcete sami vyzkoušet řadu jiných zábavných experimentů, neváhejte nás navštívit!

Masarykova střední škola chemická Praha

Masarykova střední škola chemická, důvěrně známá jako „Křemencárna“, patří mezi nejstarší průmyslové školy v Praze. „Křemencárna“ je škola s vysokou úrovní výuky prověřenou dlouhou tradicí, reflektující požadavky vysokých škol i odborné praxe v moderně koncipovaném oboru Aplikovaná chemie. To zaručuje snadné a bezproblémové uplatnění absolventů při dalším studiu i na trhu práce.

www.mssch.cz

Barevná věda
Přijďte poznat barvy, kterými může chemie hrát. Je barevná, hravá, ale hlavně zábavná! Vyzkoušíte si, jak dokázat přítomnost jódu v dezinfekčním prostředku, nakreslíte obrázek hřebíkem zapojeným ke zdroji napětí nebo si zahrajete na kouzelníka s modrou baňkou…

HELPPES - Centrum výcviku psů pro postižené

Psi z Helppes pomáhají lidem s postižením přeskákat každodenní překážky pomocí speciálně vycvičených psů již od roku 2001. Helppes je držitelem akreditace mezinárodních odborných organizací Assistance Dogs Europe a Assistance Dogs International. Každý pes je cvičen dle vysokých nároků mezinárodních standardů a přesně podle potřeb daného klienta pro nejrůznější typy zdravotního postižení ke zvýšení kvality jejich života.

www.helppes.cz

Asistenční pes = Helppes
Pes dokáže člověku pomáhat v běžných, ale pro některé lidi příliš náročných úkonech. Umí pomoci při otevírání a zavírání dveří či zásuvek, pomoci při svlékání a oblékání, pomoci při podávání nejrůznějších předmětů spadlých na zem či přinášení a podávání. Dokáže svému člověku „říci“, že na něj někdo volá, zvoní, doprala pračka, dovařila varná konvice, jede či troubí auto, tramvaj….není to člověk, je to (Help)pes!

Life RESCUE - záchranáři Praha

Středisko, jehož hlavní náplní je osvěta první pomoci a zvýšení její povědomosti ve společnosti. Předává veřejnosti mnoholeté zkušenosti a poskytuje vlastní výukové programy pro dětské i dospělé posluchače. Lektoři jsou zaměstnanci záchranných složek a urgentních příjmů.

www.liferescue.eu

Na první pomoci závisí život
Každému se může stát, že bude záležet jen na něm, jestli zraněný člověk bude žít. A´t už je to dospělý člověk, dítě nebo kojenec. Je užitečné vědět, jak ošetřit krvácející ránu, znehybnit zlomeninu, nebo jak resuscitovat do příjezdu záchranky. Pojďte se naučit základní dovednosti nezbytné k záchraně lidského života i to, jak má být správně vybavena lékárnička. Dívejte se, ptejte se, zkoušejte, ale hlavně se nebojte!

Kutil Junior - Šikovné děti

Kutil Junior organizuje řemeslné kroužky pro děti, pořádá příměstské řemeslné tábory pro děti od 6 do 13 let, organizuje řemeslné workshopy pro děti i dospělé a řemeslné akce pro veřejnost. Učíme práci s nářadím i novými technologiemi. Rozvíjíme technické myšlení, kreativitu, zručnost. Připravujeme množství nápaditých a praktických výrobků, které si mohou účastníci akcí vytvořit.

www.kutiljunior.cz

Kutil Junior – Šikovné děti
Všechny děti jsou šikovné a kreativní a rády rozvíjí svou zručnost a tvůrčí myšlení. Jde jen o to dát jim prostor a příležitost. Vyzkouší si svou řemeslnou zručnost jak s opravdovým nářadím, tak s moderními technologiemi. Práce s nářadím děti velmi baví právě proto, že nemají možnost se s ní často setkat. Je to pro ně zároveň skvělý trénink zručnosti, která se jim bude hodit v dospělosti a pro některé i výborná příprava na budoucí technické povolání. Co si vyrobíte, to si odnesete domů!

Městská policie hl. m. Prahy

Městská policie jako orgán hlavního města Prahy zabezpečuje veřejný pořádek, přispívá k ochraně a bezpečnosti osob a majetku, na prevenci kriminality, dohlíží na bezpečnost a plynulost silničního provozu a odhaluje přestupky.
Předložte řidičský průkaz

www.mppraha.cz

Předložte řidičský průkaz
Od malička jsme zvyklí jezdit v autě a jezdit na kole. Bereme jako samozřejmost, že se vstupem do dospělosti budeme mít řidičák. Ale co vše je třeba znát a umět? Už od nízkého věku je dobré vnímat pravidla bezpečného silničního provozu a učit se je vždy dodržovat. A to jako řidič motorového vozidla i jako cyklista. Pokud jsou pravidla porušena, zastaví vás policejní hlídka. Přijďte si sednout na policejní motorku a zkontrolovat řidičák kamarádovi!

Národní muzeum

Národní muzeum plní funkci sbírkotvornou, vědeckou, osvětovou a metodickou, zaměřuje se na více vědních a sbírkových oborů, jak přírodovědných , tak historických a uměleckých.

www.nm.cz

Jsou muzejní sbírky věda?
Proč muzea uchovávají sbírky? A jak to dělají? Sbírkové předměty jsou významné nejen pro výstavní a vědeckou činnost. Je zajímavé, jak muzeum sbírky získává, jak se vybírají konkrétní předměty i jak se se sbírkovými předměty vědecky pracuje. Představíme cestu sbírkového přírodovědeckého předmětu od jeho výběru, získání až po jeho zařazení a výzkum, který je s ním spojen. Ukážeme množství způsobů, jak se sbírkové předměty v muzeích uchovávají i stovky let a vysvětlíme, co je důvodem pro tvorbu muzejních sbírek.

Národní technická knihovna

Národní technická knihovna je veřejná knihovna se specializovaným fondem zaměřeným na vědu, techniku a aplikované přírodní vědy. Hlavní úlohou je poskytování odborných informačních zdrojů a služeb studentům, pedagogům, vědeckým pracovníkům, ale i zájemcům o odborné informace z řad široké veřejnosti. NTK je špičkovým centrem vědecko-technických informací a akademických i firemních služeb, které podporuje výzkum, vývoj, vzdělávání a inovace na národní, evropské i světové úrovni.

www.techlib.cz

Můj přítel robot
Umíte si představit, že v knihovně nebudou lidé, ale budou obsluhovat roboti? Zadáte požadovanou literaturu a umělá inteligence vše obstará. Nahlédněte pod pokličku budoucnosti a seznamte se s nefalšovanou umělou inteligencí. Představíme našeho humanoidního robota, robotického psa i šestinohého robota, kteří vás vtáhnou do světa vědy a robotiky, knihovnictví velmi blízké budoucnosti…

Planetum

Planetum je největší institucí svého druhu v České republice. Seznamuje širokou veřejnost s astronomií a příbuznými přírodními a technickými vědami. Je organickou částí pražské kultury a nabízí program ve třech objektech: Štefánikově hvězdárně na Petříně, Planetáriu Praha a Hvězdárně v Ďáblicích.

www.planetum.cz

Když jde o vesmír, není tu nikdo lepší!
Kdo by nechtěl by nechtěl být na chvíli astronautem? Obdivujete akrobatické piloty? Zkuste náš tréninkový simulátor s přetížením až 3G a zažijte jedinečný pocit totální dezorientace v prostoru, jako zažívají akrobatičtí piloti či astronauti!

Poschgames

„Škola hrou“ je heslo, kterým se Marek Posch řídí. Vymyslel výukové hry, které zabaví nejen děti, ale zabaví i náročnou veřejnost. Jeho hry rozvíjejí představivost a logické uvažování. Matematika už není nuda. Hudební noty jsou tvořivá zábava. Vše pro chytré děti a dospělé.

www.poschgames.com

Škola hrou s PoschGames
Vítejte ve světe matematických her, kde počítání je zábava a přirozená součást života. Nejmenší děti radostně sčítají a odčítají do 20 při MatPlay20; starší děti a dospělí se výborně pobaví při společenské verzi sčítání, odčítání, násobení a dělení do 100 (MatPlay100). A s hudebními kartami MusicalNotes už Vás nečeká žádné klopotné čtení not u nástroje, tam už rovnou hrajete! Nejmenší hudebníci se hravou formou naučí notičky, a pokročilí si osvěží všechny hudební znaky…

Pražské vodovody a kanalizace a.s.

Společnost Pražské vodovody a kanalizace, a.s., provozuje vodohospodářskou infrastrukturu hl. m. Prahy. Zabývá se výrobou a distribucí pitné vody a odváděním a čištěním odpadních vod. Zajišťuje výrobu vody pro více než 1,4 mil. obyvatel hlavního města Prahy a dalších cca 250 tis. obyvatel Středočeského kraje.

www.pvk.cz
www.veolia.cz
www.vodnistrazci.cz

Pražská voda
Osvěžení dobrou pražskou vodou pro každého! Kromě kvalitní a osvěžující pitné vody z kohoutku získáte zajímavé informace o výrobě a distribuci pitné vody, kterou považujeme za samozřejmost. Ale když téct přestane, máme problém…. Výroba pitné vody úzce souvisí s jejím čištěním. A tento složitý proces si málokdo umí představit. Ukážeme, jak celý proces probíhá i co všechno odpadní vody obsahují. A můžete si i zasoutěžit!

Experiment aneb plnou parou vpřed!

Experiment aneb plnou parou vpřed! je unikátní projekt, který nemá v ČR obdoby. Parní síla, prezentována napříč historií ve funkčních modelech, přináší do dnešní uspěchané doby nostalgické kouzlo starých časů a také obdiv k důvtipu vynálezců a fortelnému řemeslu našich předků. Uměleckým autorem, sběratelem a strojníkem projektu je Miloslav Vaváček, vystudovaný pedagog a památkář se zaměřením na technické památky a historické mechanické hračky. Projekt „Experiment aneb plnou parou vpřed!“ byl v roce 2020 pro svou výjimečnost zapsán do České knihy rekordů a kuriozit.

www.parni-experiment.cz

EXPERIMENT aneb plnou parou vpřed!
Vítejte do fascinujícího světa parních strojů! Zkrotíme síly živlů vody a ohně a hned tu máme slavné století páry… Uvidíte jedinečnou sbírku funkčních miniaturních parních strojů, která obsahuje i některé velmi vzácné starožitné modely, které rodiče kupovali svým dětem kdysi dávno v 19. a 20. století. Sbírku tvoří historické funkční parní systémy, parovozy, parní lodě a mistrovské modely parostrojních řemesel, poháněné starožitnými parními strojky. Naprostou raritou je unikátní funkční parostrojní pivovárek, jediný svého druhu v České republice.

BESIP PRAHA

BESIP je samostatné oddělení Ministerstva dopravy ČR koordinující činnosti v oblasti bezpečnosti na pozemních komunikacích a působení na lidského činitele. Svou činnost zaměřuje na celostátní kampaně, dopravní výchovu a rozšiřování informací o osvědčených postupech.

www.besip.cz

Otočný simulátor autonehody
Určitě se nikdo nechce v autě převrátit na střechu…Otočný simulátor navozuje stavy, které řidič zažívá při převrácení vozidla v případě nehody. Účelem simulátoru je zajistit reálnou možnost ověření účinku bezpečnostních pasů v případě skutečného převrácení vozidla a vyzkoušet a zároveň i nacvičit postup, jak se bezpečně vyprostit z havarovaného vozidla v této neobvyklé situaci. Otočný simulátor je výchovnou atrakcí, která dá každému pocítit, jaké síly působí při převrácení vozidla a jak jsou bezpečnostní pasy velice důležitým prvkem vozidla!

Logiscool Česká republika

Logiscool je mezinárodní franšízová síť zaměřující se na výuku programování a digitální gramotnosti pro děti od 6 do 18 let. unikátní kurzy jsou přizpůsobené pro různé věkové kategorie a znalostní úrovně. Logiscool nabízí nejen kurzy během školního semestru, ale i tábory a workshopy plné her a kreativního programování.

www.logiscool.com/cz

Programování a digitální gramotnost pro děti
Objevte svět digitálního tvůrčího programování! Uvidíte, jak snadné a zábavné může být programování s naší vizuální výukovou platformou. Máte příležitost vyzkoušet si kreativního programování, jako jsou Minecraft, Roblox nebo umělá inteligence na počítačích přímo na místě. Přijďte s námi strávit den plný zábavy a objevování, kde se nejen naučíte základy digitální gramotnosti, ale také si odnesete vzrušující zážitky a nové dovednosti!​

Technická univerzita v Liberci

Technická univerzita v Liberci poskytuje nejen studium technických, ale i humanitně a přírodovědně zaměřených oborů na sedmi fakultách. Vedle vzdělávaní má dlouhou tradici v materiálovém, strojním a textilním inženýrství. Univerzita je světovou kolébkou průmyslové výroby nanovláken pro biomedicínské aplikace a zařízení na jejich výrobu.

www.fp.tul.cz

Nanovlákna = věda + poznání + dobrodružství
Nanotechnologie studují a vytvářejí objekty s rozměry kolem tisíciny až milióntiny milimetru. Co je nano rozměr? V nanosvětě se vlastnosti látek dramaticky mění a nabízejí proto obrovské uplatnění v mnoha oborech. Představíme zejména nanovlákenné materiály pro medicínu, technologie umožňující jejich výrobu a možnosti studia (nano)materiálového bioinženýrství. Ukážeme, co nanovlákna jsou a z čeho vznikají…

Ústav experimentální botaniky AV ČR

Ústav v Praze se zabývá výzkumem hormonálních regulací, rozmnožováním rostlin, přenosem signálu v rostlinných buňkách společně s výzkumem fyziologie stresu. V Olomouci pak vědci čtou genetickou informaci různých obilnin, hlavně ječmene a pšenice a zabývají se genetickou rozmanitostí banánovníků.

www.ueb.cas.cz

Fascinující svět rostlin
Slyšeli jste o rostlinách pěstovaných in vitro? Jsou to rostliny pěstované na živných médiích ve sterilních podmínkách. Seznámíte se s jedním kouzelným enzymem, který mají nejen rostliny. A pokud znáte pohádku „Hrnečku vař“, přijďte určitě! Jako bonus zasadíte semínka do rozmanitých laboratorních nádob, které si odnesete jako dárek….

Střední průmyslová škola chemická Pardubice

Střední průmyslová škola chemická Pardubice (založena 1946) je dynamicky se rozvíjející státní školou s nadregionálním přesahem. Je významným partnerem chemických podniků, bezpečnostně-právních organizací, Integrovaného záchranného systému a dalších, v regionu i mimo něj. SPŠCH Pardubice je fakultní školou Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice.

www.spsch.cz

Interaktivní chemická show
Uvidíte zábavné a interaktivní fyzikálně-chemické pokusy zaměřené na chemii atmosféry a mnoho dalších. Nechte se zmrazit tekutým dusíkem, nebo doslova zapálit vlastní kůži pro přírodní vědy… K vidění bude také pokročilá instrumentální analýza XRF, kde si můžete nechat změřit prvkové složení osobních věcí nebo šperků a zjistit tak třeba počet karátů zlata prstenu nebo náušnic!

Ústav fyziky atmosféry AV ČR

Ústav fyziky atmosféry je akademickým pracovištěm, které se věnuje široké paletě vědeckých témat od výzkumu počasí, klimatu, horních vrstev atmosféry až po blízký vesmír a planety Sluneční soustavy. V letošním roce ÚFA slaví 60. narozeniny!

www.ufa.cas.cz

60 let v atmosféře
Prostřednictvím experimentů a vědecké výstavy se seznámíte s výzkumem ústavu v celé jeho šíři: od zemského povrchu, skrze všechny vrstvy atmosféry až po meziplanetární prostor a výzkum planet Sluneční soustavy. Můžete se těšit na ukázku vzniku oblaku, model kroupy nebo ohnivé tornádo. Budou se moci také zaposlouchat do zvuků vesmíru nebo navštívit Jupiter a jeho ledové měsíce…

Ústav chemických procesů AV ČR

Jsme veřejnou výzkumnou institucí se zaměřením na výzkum v oblasti chemie, nových materiálů a řadou inženýrských oborů. Vedle systematického základního výzkumu se věnujeme i výzkumu aplikovanému, kde vlastní poznatky a ideje přetavujeme do konkrétních výstupů se společenskými dopady.

www.icpf.cas.cz

Kuchyně jako chemická laboratoř
Běžná kuchyně nemusí nutně sloužit jen pro přípravu dobré večeře. Uvidíte, že i z té doma se může v mžiku stát chemická laboratoř plná působivých experimentů. Nikoho by nenapadlo, že z běžných surovin ze spíže lze během chvilky na kuchyňské lince připravit zajímavý pokus. Vše, co budete potřebovat, naleznete doma a my Vám rádi ukážeme, jak na to!

Úřad průmyslového vlastnictví ČR

Kdo jsme? Jsme český patentový a známkový úřad. Co děláme? Udělujeme patenty na vynálezy, zapisujeme ochranné známky a designy, spravujeme informační databáze. Fungujeme i jako speciální informační centrum pro průmyslové vlastnictví a také vzděláváme.

upv.gov.cz

Co je patent a co ochranná známka
Víte, co si představit pod pojmem duševní vlastnictví? Co je duševní vlastnictví a co do něj patří? Dozvíte se, jaký je rozdíl mezi patentem a ochrannou známkou a co musí nápad splňovat, abyste se mohli chlubit, že jste vlastníkem patentu? A jak se dá se chránit třeba, že výrobek má zajímavý tvar? V kvízech a dalších hrách poznávejte slavné vynálezce a jejich vynálezy, které pohnuly světem…

Ústav jaderné fyziky AV ČR

Provádíme výzkum v jaderné fyzice a příbuzných oborech na našich zařízeních v Řeži i v Praze a také ve velkých mezinárodních výzkumných centrech s využitím urychlených iontů a neutronů. Pomocí jaderně-fyzikálních metod studujeme a upravujeme materiály pro mezioborový výzkum. Podílíme se na vývoji radiofarmak pro nukleární medicínu a na studiu vlivu ionuzujícího záření na živé buňky.

www.ujf.cas.cz

Jádro všude kam se podíváš?
Zamyslíme se na strukturou atomu, jádrem a elektronovým obalem. Radioaktivní přeměna některých jader je doprovázena vznikem různých typů ionizujícího záření, které je užitečné měřit. Ukážeme si různé typy detektorů a vyzkoušíme, zda detekují záření kolem nás. Odvážlivci mohou zkontrolovat také sami sebe nebo své kamarády. Různé typy záření, částice a urychlené ionty je třeba detekovat ve většině experimentů jaderné fyziky. Proto jsou pro nás detektory tak důležité. Aby se urychlené částice dostali tam, kam potřebujeme, musíme pro ně připravit vakuum. S tím bývá někdy docela zábava… Přijďte a přesvědčte se sami!

Univerzita obrany

Univerzita obrany jako jediná vojenská vysoká škola v ČR připravuje vojenské profesionály, důstojníky pro Armádu ČR a civilní odborníky pro bezpečnostní systém státu a obranného a bezpečnostního průmyslu.

www.unob.cz

Kde se věda potkává se zábavou
Současná profesionální armáda je vybavena moderní technikou a profesionální vojáci jsou špičkovými odborníky ve svém oboru. Setkáte se s odborníky v oboru geografie a meteorologie a v kvízu si vyzkoušíte, zda byste se svými znalostmi uspěli, seznámíte se s předměty vojenské robotiky a odborníci v jejich ovládání prozradí k čemu se používají. Všechny tyto specializace však vyžadují perfektní duševní kondici. Můžete si vyzkoušet své kognitivní funkce – schopnost logického myšlení, prostorové orientace, koncentrace, slovní zásoby a stimulace paměti. Nejmodernější technologie najdete v armádě!

IQLANDIA, o.p.s.

Posláním obecně prospěšné společnosti IQLANDIA je popularizovat přírodovědné a technické obory s využitím principů neformálního vzdělávání a badatelského přístupu, zpřístupňovat vědu a výzkum školám i široké veřejnosti. Cílem společnosti je pozitivně ovlivňovat postoj k přírodovědným a technickým oborům, zvýšit zájem o jejich studium a podporovat myšlenku trvale udržitelné společnosti.

www.iqlandia.cz

Ekoworkshop
Co můžeme změnit v každodenním životě, abychom se chovali k naší planetě s respektem a v duchu zásad udržitelnosti? Během workshopu se zaměříme na hospodaření s vodou, získávání energie z alternativních zdrojů, význam rostlin pro kvalitu ovzduší a zkoumání vlastností oxidu uhličitého s ohledem na hrozbu změny klimatu…

Fakulta aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni

Fakulta aplikovaných věd svým studujícím poskytuje multioborové vzdělání a účast na špičkovém výzkumu ve vlastním výzkumném centru NTIS – New Technologies for the Information Society. Naší doménou jsou oblasti technologií a modelování pro biomedicínu, neuroinformatiku a medicínské informační systémy či syntetickou biologii. Patříme mezi špičku v umělé inteligenci a robotice, věnujeme se řečovým a obrazovým technologiím, automatickému titulkování, řízení mechatronických soustav a robotů, dopravnímu modelování, plazmovým technologiím a také modelování inteligentních kompozitů.

www.fav.zcu.cz

FAVózní aplikované vědy
Představíme minidrony Crazyflie, malé, ale všestranné kvadroptéry. Jsou rozšiřitelné o AI Deck, který umožňuje implementaci algoritmů umělé inteligence přímo na palubě dronu. Kybernetika však není jen robotika. Přesvědčíte se o tom u našeho PoseTwisteru. Některé pózy se staly kulturně ikonickými a jsou spojovány s konkrétními lidmi nebo událostmi. Můžete tyto pózy předvést před systémem umělé inteligence.. Víte, že informatika a výpočetní technika může navrhovat systémy pro léčbu diabetu? Na modelu glukózového metabolismu snadno pochopíte, jak se tělo chová, když přijímáme potravu nebo dávkujeme inzulín. A hlavně jak se liší zdravé tělo od těla diabetika! Představíme i aplikace strojového učení, hlubokých neuronových sítí, na úlohy rozpoznání ručně psaného textu a rozpoznání emocí z videozáznamu a dokážeme i simulovat a předpovídat dopravu ve městě… Pro nejmenší návštěvníky máme připravené bludiště, kde je skryta cesta k výsledkům aplikací. Přijďte to zkusit!

Městská knihovna v Praze

Přes dva miliony knih, více než tři tisíce e-knih, nespočet CD a DVD, 46 poboček, Artotéka, tři kreativní centra, pořádání přednášek, školení, koncertů, výtvarných dílen či filmových projekcí, dva bibliobusy a především: všude lidé, ochotní a připravení vám pomoci při získávání informací, to je Městská knihovna v Praze!

www.mlp.cz

Knihovna v dějinách
Ve virtuální realitě představíme knihovnu v několika historických okamžicích. Navštívíte ji v době výstavby, v době okupace za druhé světové války, v roce 1968 a v současnosti. Jak pozorně jste jednotlivá období sledovali, uplatníte v malé zábavné hře…

Společnost Astropis

Astropis je časopisem pro všechny příznivce astronomie a kosmonautiky.. Přináší články ze všech oblastí astronomie i z příbuzných oborů přírodních věd jako je astrofyzika, částicová fyzika, kosmologie, astrobiologie či dějiny vědy.

www.astropis.cz

Astronomie pro nadšence
Astronomie pro velké i malé nadšence – od těch, co se rádi dívají občas na oblohu, až po profesionální astronomy, kteří si rádi přečtou populárně napsané původní články. Ve čtyřech pravidelných číslech časopisu nechybí rubriky a články věnované praktickému pozorování hvězdné oblohy, stejně tak jako novinky z vědy či recenze nových publikací. Každý rok vychází také speciální tematické číslo věnované některé oblasti astronomie či speciálnímu jevu na obloze nebo v dalekém vesmíru.

Pokud bude počasí příznivé budeme pozorovat Slunce astronomickým dalekohledem!

Hasičský záchranný sbor hl. m. Prahy – chemická jednotka

Stanice je základnou pro dvě zásahové jednotky, výjezdovou jednotku požární ochrany a jednotku chemické služby, dále pro výjezdové stanoviště Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy se dvěma vozy, s posádkou rychlé lékařské pomoci a rychlé zdravotnické pomoci. Oddělení chemické služby zabezpečuje plnění úkolů pro všechny hasičské stanice na území hlavního města Prahy.  

www.hzscr.cz

Když je problém, voláme hasiče!
Bereme je jako běžnou součást života…nastane-li problém, voláme hasiče. Nejen k požárům, ale i k záplavám, autonehodám, nebo k zaseknutému výtahu. Speciální složku tvoří chemická jednotka. Ukážeme, jak se detekují nebezpečné látky. Uvidíte, jak složité je oblékání protichemického oděvu s celoobličejovou maskou a uvidíte v provozu dekontaminační zařízení pro povrchy a prostory. Všichni víme, jak vypadá hasičské auto, ale málokdo ví, co se skrývá uvnitř – na malé ploše velký hi-tech!

Střední průmyslová škola zeměměřická a Geografické gymnázium Praha

Zajímá tě práce s mapou nebo se zajímáš o velké stavby a jejich realizaci? Máš rád přírodu nebo počítače? Přijď se podívat k nám na průmyslovku a gymnázium.

www.spszem.cz

Změř si kousek světa!
Víš, co vše si představit po pojmy geodézie a kartografie? Unikátní věda, unikátní zaměstnání, které nemůže dělat každý. Dobrodružství v terénu i u počítače. Poznávání zajímavých míst v České republice, ale klidně i po celém světě. Nejen to je geodézie a geografie. Přijď si vyzkoušet práci zeměměřiče, bez kterých bychom neměli přesné mapy ani GPS navigaci!

Zonepi Research s.r.o.

Zaměřujeme se na STEM vzdělávání v oblasti robotiky a elektrotechniky. Vytváříme výukové programy k širokému spektru technických vzdělávacích sad a robotů. Našimi hlavními partnery jsou školy. Poskytujeme technické vzdělávací sady a robotické sady, formou zápůjčky nebo dojednání nákupu. Školíme učitele, realizujeme workshopy pro žáky, poskytujeme podpůrné materiály do výuky.

research.zonepi.cz

Technologická dílna – místo, kde STEM technologie ožívají!
Uvidíte, jak technologie mohou obohatit vaše projekty a kreativitu. Od malých programovatelných kostiček až po pokročilé roboty, kteří se pohybují a řeší úkoly, ukážeme potenciál a využití robotů v běžném životě. S laserovou gravírkou ukážete světu svého kreativního ducha a uvidíte, jak laserová technologie dokáže vytvářet detailní ornamenty, nápisy a loga na různých materiálech, od dřeva a kovu až po sklo. Nechte se unést možnostmi, které přináší spojení technologie a umění. Ať už jste nadšený začátečník nebo zkušený profesionál, máme pro všechny něco zajímavého!

Hasiči Letiště Praha

Hasičský záchranný sbor Letiště Praha je zřízen za účelem zabezpečení záchranné a požární služby v civilním letectví v areálu největšího mezinárodního civilního letiště v ČR. Má téměř 100 zaměstnanců, kteří zajišťují nepřetržitou službu. Jízda k místu zásahu při leteckém provozu nepřesahuje 3 minuty a v neleteckém provozu 5 minut od ohlášení události jednotce.

www.prg.aero/hzs

Hasiči na letišti Praha
Jsme připraveni řešit nejrůznější mimořádné události na letišti i v jeho okolí. Ve vozovém parku máme čtyři letištní speciály Rosenbauer Panther a mnoho dalších specializovaných vozidel. K důležitému vybavení patří i automobilové schody, dosahující výšky až 8 m. Můžeme tedy rychle zasáhnout jak v malém letadle, tak třeba v Airbusu A380. Ale vyjíždíme i mimo areál letiště třeba k nehodám na D6. Nechte se překvapit jaké zásahové vozidlo přijede!

Kriminalistický ústav Policie ČR

Kriminalistický ústav Policie ČR je znalecké policejní pracoviště zapsané v seznamu znalců vedeném Ministerstvem spravedlnosti pro obory expertiza písma a kriminalistika. Kromě výkonu znalecké a kriminalistickotechnické činnosti se podílí na výchově a vzdělávání špičkových specialistů, vydává odborné publikace, metodicky řídí specializované policejní útvary a je vědeckovýzkumným pracovištěm s gescí v oboru kriminalistika. Více než šestadvacet let je členem Evropské sítě forenzních institucí. Experti ústavu patří v zahraničí k uznávaným a respektovaným odborníkům. V roce 2007 ústav získal Osvědčení o akreditaci na základě splnění akreditačních požadavků normy v oblasti znalecké činnosti, čímž se zařadil k mezinárodně uznávaným laboratořím.

www.policie.cz

Co otisk, to originál
Háček, očko, můstek, smyčka či vidlička – to jsou některé ze znaků, které se vyskytují v kresbě papilárních liniích. Najdete je na prstech rukou, na dlaních a na ploskách nohou. Nevěříte? Přesvědčí vás o tom kriminalistická daktyloskopie, která využívá jedinečnosti a nezaměnitelnosti otisků prstů k individuální identifikaci osob. Experti vám představí i některé speciální pomůcky, které používají při své práci.

Dům dětí a mládeže Praha 4 - Hobby centrum 4

Nabízíme široký výběr činností pod vedením profesionálních lektorů. Sport, technika, umění, tanec, hudba, výuka jazyků, keramika, výtvarný ateliér a nahrávací studio jsou součástí centra, které je určeno pro děti, mládež i dospělé. Nabízíme zájmové kroužky, tábory, výlety, kurzy, přednášky a školení, a také provoz sportovních zařízení, relaxačního areálu, lezeckých stěn a dalších aktivit.

www.hc4.cz

Ovládni roboty!
Vstupte do světa LEGO robotiky, která je plná kreativity, zábavy a technologií. Můžete si vyzkoušet nejnovější trendy v LEGO robotice a ukážeme vám, jak se děti mohou stát staviteli a programátory svých vlastních robotů. Naši zkušení instruktoři vás vším provedou, ukážou vám různé modely a vysvětlí základy programování. Kromě toho se můžete těšit na ukázky soutěžních robotů, které jsou plné pohybu, rychlosti a přesnosti. Uvidíte, jak tito roboti zvládají různé výzvy a soutěžní úkoly.

Dům dětí a mládeže Praha 9

DDM je místem, kde se scházejí nadšenci všeho věku. Je centrem dobré zábavy, ale také poučení, vzdělání, či rozvíjení zájmů. Ať se zajímáte o počítače, tanec, divadlo nebo třeba brouky, ať je vám – náct, – cet nebo – sát, pro každého je v DDM místo a téměř nenajdete obor, v němž by se nějaký zájmový kroužek nekonal.

www.ddmpraha9.cz

Leonardo da Vinci DNES
Objevte fascinující svět jednoho z největších géniů historie – Leonarda da Vinciho. Připravili jsme šifru mistra Leonarda a odhalování kryptexu a zkusíte si i princip konstrukce da Vinciho mostu, která se používá dodnes… Přiblížíme nejen jeho úžasné vynálezy a umělecká díla, ale také jeho obrovský přínos pro šíření vzdělání. Přijďte se inspirovat Leonardovou všestranností a objevte, jak jeho vynálezy a myšlenky přispěly k rozvoji moderní vědy a techniky!

Výzkumný ústav rostlinné výroby AV ČR

VÚRV je v České republice největším pracovištěm aplikovaného výzkumu, zaměřeným na rostlinnou výrobu a příbuzné obory. Kromě hlavního pracoviště v Praze-Ruzyni má ústav výzkumné a pokusné stanice i další pracoviště po celé ČR, včetně vlastní vinice na Karlštejně.

www.vurv.cz

Pestrý svět rostlin
Jak dron pozná, že rostlina stůně, proč je dobré sledovat invazní druhy a které obilniny jsou opravdovými hrdinkami? Nahlédnete i pod pokličku genové banky, která ve svých mrazicích boxech uchovává přes desetitisíce semen. A zjistíte, že není med jako med!

Vysoká škola ekonomická v Praze

Jak děláme vědu na Vysoké škole ekonomické v Praze? Kromě aplikovaného výzkumu nabízíme také studium bakalářských, magisterských, doktorských i MBA programů v českém jazyce, angličtině, francouzštině a ruštině zaměřených na ekonomii, finance, účetnictví, mezinárodní vztahy, ekonomiku, informatiku, statistiku a management.

www.vse.cz

Peníze a data kolem nás
Kam až vede ekonomie a kde ji najdeme? Existuje nějaká spojitost mezi umělou inteligencí, deskovými hrami a vzděláváním? Zástupci Fakulty financí a účetnictví odhalí pomocí deskové hry, jak hravě učit finanční gramotnost, nastartovat kariéru a jak si zvolit správnou cestu životem. 
Fakulta informatiky a statistiky vás seznámí s generativní umělou inteligencí, jak se učí, co o nás ví a jak s ní pracovat, aby nám byla ku prospěchu. 
Přijďte objevit, jak spolu souvisí finance, ekonomika, data a business!

Kiddům - centrum mladých objevitelů

Vzdělávací centrum provozující kroužky LEGO Education mechaniky a robotiky. Programy LEGO EDUCATION se specializují na děti 4-14 let a zahrnují systém integrovaného vzdělávání STEM, kombinující předměty matematiky, fyziky, mechaniky, informačních technologií a robotiky.

www.kiddum.cz

Postavte si LEGO robota!
Přijďte si postavit model LEGO robota a rozpohybovat ho…buďte Lego objevitelem, Lego mechanikem nebo inženýrem stavitelem. Robot bude chodit tak, jak si sami postavíte a naprogramujete!

Doprovodný program na ČVUT

AI v kapse

Cílová skupina: žáci ZŠ a SŠ (14-18 let)
Trvání: 90 minut
Časy začátků: 8:30 (OBSAZENO), 10:30 (OBSAZENO), 12:30 hodin
Místo konání: Rektorát ČVUT v Praze Jugoslávských partyzánů 1580/3, Praha 6 vstup B (2. patro, místnost 246 – červená učebna)

Zajímá tě, co všechno dokáže tvůj mobilní telefon, když mu pomůže umělá inteligence? Přidej se na dobrodružnou cestu, na které odhalíme, jak AI mění svět kolem nás a jak ji můžeš využít přímo ze svého kapsy. Připrav se na ukázky zajímavých AI nástrojů, zábavné kvízy a praktické výzvy, které zvládneš přímo na svém telefonu. Během interaktivní přednášky nejenže nahlédneš do tajů umělé inteligence, ale také se dozvíš, jak s AI můžeš tvořit, objevovat a možná i změnit kousek světa. Tato přednáška je tvá šance stát se součástí budoucnosti, kterou AI přináší. Buď připraven objevovat, učit se a bavit se – vše s AI v kapse!

Na přednášku je třeba se registrovat
Kontakt: adriana.rajmova@cvut.cz
Mobil: 720 688 337

Co umělá inteligence je a není

Cílová skupina: široká veřejnost
Trvání: 50 minut + diskuze
Čas začátku: 17:30 hodin
Místo konání: Rektorát ČVUT v Praze Jugoslávských partyzánů 1580/3, Praha 6 vstup B (2. patro, místnost 246 – červená učebna)

Na přednášce se podíváme na svět umělé inteligence z různých perspektiv, abychom rozptýlili mýty, jimiž se diskuze kolem ní zaplnila. Zaměříme se na to, jak AI mění každodenní život, odhalíme její skutečný potenciál i omezení. Představíme si, jak AI mění pracovní trh, jaké přináší etické výzvy a jak se vyrovnává s ekologickými otázkami. Dodáme konkrétní obrysy tomu, jak AI ovlivní naši budoucnost, od automatizace až po deepfakes, a jak můžeme čelit jejím rizikům. Po přednášce následuje diskuze, kde budete mít možnost položit otázky a sdílet své názory. Připojte se k nám a získejte jasnější pohled na umělou inteligenci, její výzvy a příležitosti, které před námi stojí.

Na přednášku je třeba se registrovat
Kontakt: adriana.rajmova@cvut.cz
Mobil: 720 688 337